FK Slovan Jindřichův Hradec

Vítejte na stránkách florbalového klubu
FK Slovan Jindřichův Hradec
www.florbaljh.cz

Příští zápas

Jan Procházka - z Jindřichova Hradec až do Superligy

Jan Procházka - z Jindřichova Hradec až do Superligy

Jan Procházka je odchovancem našeho klubu, který si i přes svůj stále mladý věk zahrál například juniorskou ligu na Chodově, Nejvyšší Norskou soutěž a letos dokonce vyzkoušel tempo Superligy. Honza v rozhovoru popisuje svou cestu až do Superligy.

Florbalové začátky

K děrovanému míčku jsem se dostal už v roce 2008, kdy jsme se přestěhovali z Českých Budějovic do malebného města u rybníku Vajgar, mamka mě přihlásila na florbal do DDM. Kroužek vedl pan Kinšt, scházeli jsme se jednou týdně, hráli jsme bez gólmanů na položené branky a již tam započala spolupráce s Vojtou Koutným. Jak jsem se dostal do FKS si už bohužel nevybavuji…

 

Jak se ti ze začátku dařilo?

Primárně jsem hrál hokej, bylo tam nejspíše dost seker, ruce jsem měl ale asi relativně šikovné.

 

První florbalová sezóna

Nevzpomenu si. Vím jen, že s DDM jsme nehráli žádnou soutěž, byly maximálně dva městské turnaje v roce, to pro nás byl vždy velký svátek.

 

Dělal jsi i jiné sporty?

Hrál jsem hokej. Začínal jsem v Budějovicích, následně jsem hrál v Hradci. Celkem osm let, většinu souběžně s florbalem.

 

Florbalové angažmá v Pelhřimově

Jak jsi se do Pelhřimova dostal?

K tomuto angažmá jsem se dostal jak slepý k houslím, netuším, kde se ta možnost vzala, každopádně jsem byl pro. Vždy jsem měl hlad po dalších utkáních, na STS šel i Ondra Šimek, a tak nebylo co řešit.

 

Jaké soutěže jsi si v Pelhřimově zahrál?

Jako dorostenec jsem si vyzkoušel 2. ligu juniorů, což byla příjemná změna oproti hradecké juniorce, kde jsme hráli 3. ligu juniorů. Tu jsme mimochodem ovládli…

 

Získal jsi v Pelhřimově nějaké nové zkušenosti?

I kvůli Prague Floorball Cupu, kde jsme s dorostem FKS urvali bronz, historické okénko, jsem měl možnost za Spartak odehrát pouze dvě utkání, bylo to spíš o tom vyzkoušet něco nového, to se vždy hodí…

První přesun do Jihočeské metropole

S jakým cílem jsi tehdy do Štírů odcházel?

Ve Štírech se budoval tým pro první sezónu v rozšířené KB lize a spojencem mi byl opět Ondra Šimek. Očekávání jsem měl velká, nový, velký klub, byla to pro mě velká výzva a chtěl jsem se ukázat, rozhodně jsem chtěl být mezi tahouny týmu, ne si pouze odškrtnout ,,nejvyšší“ soutěž.

 

Pomohla ti právě tato sezóna nějak výrazněji k přestupu do Chodova v následující sezóně?

Rozhodně ano. Nicméně více, než zkušenost z juniorky, mi pomohlo působení v českobudějovickém “A“ týmu, kam jsem se během sezóny postupně zapracoval a během play-off Národní ligy se mi bodově velmi dařilo. Velkým přínosem byla zejména pro herní zkušenosti a psychiku.

 

Kolik času jsi obětoval florbalu v této době navíc? Pracoval jsi na sobě mimo tréninky? Jak?

Navíc bylo především dojíždění, využívali jsme vlaky, nebo obtěžovali prarodiče, za což jim patří velký dík.

Poprvé jsem se setkal s fyzickým testováním hráčů, a tak jsem musel zapracovat především na běhu, v tom jsem nikdy neexceloval, i když to by se vlastně dalo říct o mé veškeré kondici. Dále jsem pokračoval s tréninky techniky, například s lehkým závažím, to jsem dělal od dorostu podle ,,Džegra“.

 

Přestup do Chodova

Jaké rozdíly jsi cítil ihned po přestupu?

Úplně do neznáma jsem nešel, s Chodovem jsem si vyzkoušel turnaje ve švédském Falunu a Prague Games, což bylo pro adaptaci velkou výhodou. Hlavním rozdílem byla rozhodně střelba z první, bez přípravy. Na tu bylo hodně tlačeno, soupeř byl v nejvyšší juniorské soutěži hodně rychlý, a tak zvládnutí této dovednosti bylo velkou výhodou proti obraně. Dále pak tlak do brány, křižných přihrávek bylo rozhodně méně, než dříve, důležité bylo zakončení akce střelou.

 

Byli tréninky nebo přístup hráčů ke sportu na Chodově odlišný než v Jižních Čechách? Případně jak?

Trénink rozhodně, to právě zaměřením na střelu z první v jakémkoli cvičení, to dle mého názoru v Jižních Čechách absolutně chybí a je to důvod, proč pak při utkání většina střel končí v bloku a brejkem soupeře, případně ke střele ani nedojde.

Jde o návyk, který je ale třeba pilovat už při nejprimitivnějších cvičeních!

 

Jak se ti dařilo skloubit dojíždění do Prahy a školu?

Na začátek musím říct, že jsem dojížděl půl roku.

Školu jsem zvládal bez jakýchkoli potíží, jen se musí chtít a plánovat učení i na další dny, s předstihem. Studium samozřejmě na prvním místě, nicméně si nemyslím, že by toto měla být překážka pro novou zkušenost. U čehokoli přeci vždy přeci můžete říct ,,konec“, tyto důvody všichni pochopí…

 

V čem pro tebe bylo angažmá na Chodově nejvíce přínosné?

Na Chodově byla skvělá parta, a tak jsem získal nové přátele, se kterými jsem v kontaktu dodnes, za což jsem moc rád.

Začal jsem se mnohem více soustředit právě na střelbu z první, snažím se jí zautomatizovat…

 

Kolik času jsi musel v této době florbalu obětovat?

Dojíždění bylo dost, to člověk musí akceptovat, s tím do toho jde a bez toho to jednoduše není možné. Jeden trénink mohl stát přibližně 9 hodin, někdy se i stalo, že ČD měly ,,nečekaně“ zpoždění, ale takové, že jsem to v půli cesty otočil a jel domů…

 

Trénoval jsi v této době navíc? Případně jak?

Na to moc nebyl čas, buď jsem jel na trénink, nebo dělal školu na další dny, abych mohl jet na trénink… Možná nějaká cvičení na dribling, jinak toho ale během sezóny moc nešlo.

První sezóna v 1. lize. 

První starty v 1. lize? Jak se ti dařilo? Bylo něco, v čem tě 1. liga překvapila?

Do 1. ligy jsem zasáhl až v průběhu sezóny, kdy jsem přestoupil z Chodova. Dařilo se mi myslím dobře, i jsem pravidelně bodoval, chtěl jsem se po půl roce na Jižním Městě ukázat a týmově to také šlapalo, hned v první sezóně jsme uhráli play-off.

Soutěž byla mnohem tvrdší, než jsem byl do té doby zvyklí, to byl asi největší rozdíl…

 

Jak bys poradil mladším hráčům, aby mohli jít podobnou cestou jako ty?

Nebát se zkusit cokoli nového. Sbírat zkušenosti jak jen to jde. Neodmítnout jakoukoli možnost být v hale navíc, tréninky s dalšími kategoriemi, případně zápasy. Vyslechnout si rady a hlavně si užívat hru.

 

Jak pro tebe bylo složité skloubení první ligy ve Štírech a Divize v JH?

Jak jsem již psal, vždy jsem byl hladový po zápasech a nových zkušenostech, proto jsem žádné problémy nevnímal a jen si užíval, že zase mohu hrát opravdu doma, se super kamarády, po jejichž boku jsem vyrůstal.

Skloubení hlavně pomohlo vedení Hradce, které akceptovalo mé priority v podobě přednosti vyšší soutěže ve chvíli, kdy nemuselo. Za to jsem celému vedení velmi vděčný!

 

V této sezóně jsi dokázal dohromady v obou soutěžích nasbírat 67 KB, jak by jsi tuto sezónu hodnotil?

Musím říct, že v první lize jsem ten rok docela tápal. Nepomohl tomu ani můj třítýdenní výpadek ze soutěže, kdy jsem kvůli pravidlům o přestupech nemohl nastupovat. Našel jsem se až ke konci základní části, kdy jsme se opětovně spojili s borci z juniorky a rozjeli kolotoč, který trvá dodnes.

Divizi jsem si moc užíval, tým se neustále posouval, připsali jsme si cenné skalpy, parta byla super, na střídačce to žilo, jednoduše paráda.

 

Na druhou část rozhovoru se můžete těšit opět příští sobotu. Dozvíte se například jak se Honzovi líbilo v Norsku, nebo jak hodnotí svou první superligovou sezónu.

 

 

Diskuze

Tabulka

1. FK Slovan Jindřichův.. 0 0:0 0
2. TJ Centropen Dačice 0 0:0 0
3. FBC Rokycany 0 0:0 0
4. FbC Strakonice 0 0:0 0
5. FBŠ ATT Gorily Plzeň 0 0:0 0
6. FBC Spartak Kaplice 0 0:0 0
7. FA SEPTA.CZ České.. 0 0:0 0
8. FBC Štíři České.. 0 0:0 0
9. FBŠ Slavia Fat Pipe.. 0 0:0 0
10. FbC Písek 0 0:0 0
11. FBC Došwich Milevsko 0 0:0 0
12. Pacovští Honzíci 0 0:0 0

Kompletní tabulka

Poslední zápas

FK Slovan Jindřichův Hradec
FbC Písek
3:2
Podrobnosti

Najdete nás na Facebooku

Počet návštěv: 41632
Posledních 30 dnů: 934 | Posledních 7 dnů: 293 | Poslední den: 31

© 2021 FK Slovan Jindřichův Hradec | Všechna práva vyhrazena | jiriholicky@gmail.com
Vytvořeno službou Sklub.cz

x
Chcete zobrazit mobilní verzi?

Ano Ne