21_20230526_134053.jpg

Rozhovor s Vojtou Kúnem

Do konce sezóny 2016/2017 působil Vojta Kún v našem dresu, následně přestoupil do Tatranu Střešovice. S Tatranem v letošní sezóně získal dvě zlaté medaile a navíc se probojoval do konečné nominace na juniorské MS.

1/ Letos si hrál KB ligu juniorů, extraligu mužů, 1. ligu mužů za Znojmo a vše si završil na juniorském MS. Jak si celou sezónu prožíval?

Se sezónou jsem určitě spokojený. Vrátila se mi píle, kterou jsem do toho dával a jsem za to strašně rád. 

2/ Když jsi v roce 2017 do Tatranu odcházel, věřil si, že budeš jednou podobnou sezónu zažívat?

Tak určitě jsem v to doufal, ale rozhodně jsem nevěděl, že by se něco takového mohlo stát. Jsem nesmírně rád, že se mi to takhle vrátilo. 

3/ Dokážeš říct, které období bylo pro tebe v Tatranu nejtěžší?

Nejtěžší pro mě byli roky v dorostenecké kategorii, když jsme nemohli moc hrát kvůli Covidu. Neměl jsem dostatečné herní vytížení a přechod do juniorské kategorie pro mě byl o to těžší.

4/ Letos si získal juniorský i mužský ligový titul. S juniorskou reprezentací jste nakonec skončili na čtvrtém místě. Jaký z těchto úspěchů řadíš nejvýše?

Těžko říct, jaký z těchto úspěchů řadím nejvýše. Všechny jsou pro mě cenné, ale pokud bych musel seřadit, tak první bych dal asi titul v Superlize. Podobný úspěch už se nemusí nikdy poštěstit. 

5/ Ve finále KB ligy juniorů jste Spartu přehráli celkem jasně 3:0 na zápasy. Bylo finále opravdu tak jednoznačné?

Neřekl bych, že finále bylo úplně jednoznačné. Sparta byla velmi houževnatý a těžký soupeř. Byla výborná do obrany, ale naštěstí jsme ji dokázali porazit. Myslím, že zlomový moment byl první zápas, ve kterém jsme nehráli v nejlepší možné sestavě a dokázali jsme vyhrát v prodloužení. Za mě to byl zlomový moment celého finále.

6/ Letos si pravidelně nastupoval v mužské i juniorské soutěži. Bylo těžké se vždy přeorientovat?

Ty mužské zápasy mi dávali strašně moc, bylo to mnohem rychlejší a když jsem pak přešel do juniorky tak mi to naopak velmi pomohlo. Takže si nemyslím, že přechod mezi mužskou a juniorskou kategorií  byl nějak těžký.

7/ Pro tebe se jedná již o druhý titul z juniorské ligy. Pokud by jsi měl tyto dva tituly porovnat, který byl těžší?

Oba tituly byly v něčem specifické, ale kdybych měl porovnat tak byl těžší ten z minulé sezóny. V té sérii jsme nebyli úplně favorité, ale naší pílí a bojovností jsme to zvládli.

8/ Následoval titul ze Superligy. Jak moc byla těžká cesta do do O2 arény? Postupně jste museli vyřadit SKV a Boleslav.

Obě série byli v něčem jiné. SKV bylo velmi dobré do obrany. Bylo pro nás velice těžké jim vždy odskočit o více branek, aby jsme ten zápas měli jistější. Série s Boleslaví byla rovněž velmi těžká a potvrdila nám to, co jsme od ní čekali. Chtěli jsme se co nejlépe připravit na finále, aby jsme to neměli lehké a to nám Boleslav dala.

9/ Jak bys popsal atmosféru v O2 aréně?

Atmosféra byla neskutečná. Chtěl bych strašně poděkovat všem, co se přišli podívat a fandili nám, protože přesně o tom tenhle sport je a dává to tomu ty správné grády.

10/ Samotné Superfinále rozhodovalo až prodloužení. Po první třetině jste vedli 2:0 a nakonec jste museli ještě dotahovat jednogólové manko. Co se ti honilos hlavou, když se Vítkovice dostali do vedení?

Snažil jsem se stále soustředit na ten zápas a vůbec jsem si nepřipouštěl, že by se stalo to, co se stalo minulou sezónu a věřil jsem klukům, že to prostě urveme.

11/ Oproti minulé sezóně se tým příliš nezměnil. Měli jste v hlavě loňské nepovedené Superfinále, nebo jste se to naopak snažili vytěsnit?

Myslím si, že to ten tým ještě více semknulo. Šli jsme si od začátku sezóny za tím a vůbec jsme si nepřipouštěli, že by se mělo stát to, co se stalo loni.

12/ Dokážeš popsat pocity bezprostředně po vítězné brance Matěje Havlase?

Tak ty pocity byly neskutečné. Já bych přál, aby si to všichni zažili, protože nejde to popsat prostě. Bylo to něco neskutečného.


13/ Pár dnů po MS jsi již nastupoval na závěrečný kemp před MS. Jak celý kemp probíhal?

Na soustředění jsme již pouze ladili poslední detaily před turnajem. Snažili jsme se vypilovat nějaké detaily, hodně jsme trénovali speciální týmy a snažili jsme vše vyladit tak, abychom na mistrovství byli maximálně připraveni.

14/ Kdy jsi se vlastně dozvěděl, že se objevíš v konečné nominaci na MS? Přeci jen poprvé jsi se objevil v juniorské reprezentaci až na Polish cupu.

O nominaci jsme se dozvěděl jen pár hodin předtím, než byla vypuštěna na sociální sítě. Měl jsem z toho neskutečnou radost a jsem za to moc rád.

15/ Bereš svou odměnu na MS jako odměnu za veškerou tvrdou práci?

Tak určitě ano, vždycky jsem o tom snil a jsem rád, že se to stalo skutečností. 

16/ Skupinou jste prolétli bez ztráty bodu, který zápas ve skupině byl nejtěžší a proč?

Nejtěžší zápas byl určitě s Finskem. Finové splnili přesně to, co jsme od nich čekali. My jsme ten zápas nezahráli úplně dobře, sami jsme to zkomplikovali, ale nakonec se nám podařilo vyhrát a měli jsme dobře našlápnuto k tomu, abychom vyhráli skupinu.

17/ V semifinále jste nestačili na Švýcary. Jak se zápas vyvíjel z tvého pohledu a proč nakonec nedopadl postupem do finále?

Nám se ten zápas vůbec nepovedl. Neplnili jsme cíle, které jsme si stanovili a nebyli jsme vůbec v tom utkání. Poté se nám povedlo dvěma slepenými góly vrátit do utkání, ale Švýcaři již byli na koni a nám se nepodařilo srovnat s jejich tempem a proto jsme bohužel prohráli.

18/ V utkání o bronz jste se utkali s výběrem Finska. Tentokráte z toho byla prohra po nájezdech. Chybělo opravdu jen trochu toho pověstného štěstí? Přeci jen nájezdy jsou již nevyzpytatelné.

Myslím si, že poslední zápas s Finskem jsme na turnaji odehráli jako náš nejlepší. Přesto, že to nakonec nedopadlo tak můžeme z mistrovství odcházet s tím, že jsme udělali maximum a jak říkáš, tak nájezdy už jsou loterie. My jsme neměli to štěstí, aby nám to tam napadalo a zároveň jsme rádi, že se nám ten zápas alespoň trochu povedl. 

19/ Jak hodnotíš celkově MS?

Z týmového pohledu mistrovství určitě nehodnotím dobře, měli jsme trochu vyšší ambice. Moje osobní očekávání to nějak splnilo, moc jsem si to užil a doufám, že to nebylo naposledy. 


20/ A jak hodnotíš kompletní sezónu?

Sezónu hodnotím určitě úspěšně. Podařila se mi vyhrát jak KB liga juniorů tak Superliga mužů a zároveň jsem se dostal na mistrovství světa. Z tohoto pohledu to nejde hodnotit negativně.

21/ Mimo několika sportovních vrcholů tě letos čeká také maturita. Jak kloubíš školu se sportem?

Je to náročné hlavně časově a kvůli mistrovství jsem si musel i část maturity přesunout na září, ale zatím se mi daří to skládat úspěšně. Doufám, že vše úspěšně dokončím a budu moc pokračovat. 

22/ Jaké máš sny a vyhlídky do budoucích let v Tatranu?

Doudám, že se mi bude dařit i nadále. Konkurence v Tatranu je veliká, takže se uvidí co bude dále.

23/ Na závěr zkus poradit mladším hráčům nejdůležitější body, které ti pomohli dostat se až na pomyslný vrchol, kterým pro tebe letošní sezóna určitě byla.

Určitě píle, makejte a buďte trpělivý. Ty výsledky se dostaví.